#CONNECTED CAMPOREE

Honours

Come and learn new skills in the areas of Spiritual Growth and Outreach, Arts and Crafts, Science and Technology, Nature, Recreation, Household Arts, and Outdoor Industries.

Fun Honours at Camporee

Learn new skills that you can use in serving God and the community. It is the purpose of all honours to help each Pathfinder to “increase in wisdom and stature and in favour with God and man” (Luke 2:52). Please take time to learn both the theory and practical aspects of each honour. Enjoy! 

 

Honour Categories

Outreach and Spiritual Growth

See List of Honours and Presenters
  • Bible Marking – Pr. Reynold Hazelwood (OC)
  • Christian Storytelling – Pr. Phil Yates (Greater Sydney Conference)
  • Cultual Diversity Appreciation – Carolita Riley–Joseph (OC)
  • Family Life – Prs. Orlando and Liz Pule (OC)
  • Feeding Ministry – Roslyn Scott-Lewis (QC)
  • Prayer – Maria McClean (OC)
  • Preach It – Gamal T. Alexander (Lake Union) 
  • Refugee Assistance – Pr. Phil Yates (Greater Sydney Conference)
  • Sabbath Appreciation (New)
  • Serving Communities
  • Sign Language – Fiona Watson (OC)
  • Stewardship – Pr. Gerry Pasikatan (OC)

Science and Technology

See List of Honours and Presenters
  • Biosafety (new) – Lester Lorenson (BC)
  • Bone, Muscle and Movements – Jayda Parkes (OC)
  • Brain & Behavior – Leyly Marban (courtesy of Lake Union)
  • Computer and Mobile Devices (EN & FR) – Pierre Andre (OC)
  • Digestion – Maria McClean (OC)
  • Internet (EN & FR) – Pierre Andre (OC)
  • Media Broadcasting
  • Nutrition – Sonia Bromfield-Cornish (OC)
  • Social Media – Pr. Phil Yates (Greater Sydney Conference)
  • Viruses – Sonia Bromfield-Cornish (OC)
  • Visual Media Critic

Recreation

See List of Honours and Presenters
  • Backpacking – Nestor Osman (Lake Union)
  • Bubbles – Malaika Stephy Moody (QC) French
  • Camp Safety
  • Geocaching – Northern Lights (ManSask)
  • Juggling – Pr. Phil Yates (Greater Sydney Conference) 
  • Knot Tying – Jayda Parkes 

Outdoor Industries

See List of Honours and Presenters
  • Hydroponics and Aquaponics (New)
  • Poultry Raising – Dwayne Johnson (OC)

Arts and Crafts

See List of Honours and Presenters
  • African Lore – Lula Bestman-Mombo (OC)
  • Kites – Tyron Leonforde (OC)
  • Lego Design – Rolf Holbrook (courtesy of Lake Union)
  • Model Airplane – Chester Lewis (ON)
  • Origami – Cindee Gregg (BC)
  • Postcards
  • Kites
  • Silk Screening
  • Tie Dye + Advanced – Pr. Phil Yates (Greater Sydney Conference)

 

Nature

See List of Honours and Presenters
  • Amphibians – Cindee Gregg (BC)
  • Bat – Glen Morrow (Michigan)
  • Cats – Marvin Richards (OC)
  • Dinosaurs – Cory Goss (Georgia-Cumberland) – courtesy of Lake Union
  • Dogs – Eric Jean-Baptiste (Lake Union)
  • Flowers
  • Herbs – Carolita Riley – Joseph (OC)
  • Marine Mammals and Cetaceans – Shireen Young (BC)
  • Meteorites – Pr. Phil Yates (Greater Sydney Conference)
  • Migration (new)
  • Seeds
  • Sharks – Janice Bannister (OC)
  • Waterfalls – Pansie Bromfield  (OC)

Household Arts

See List of Honours and Presenters
  • Basic Sewing – Grace Garcia (Lake Union)
  • Food Freezing – Pr. Phil Yates (Greater Sydney Conference)

Vocational

See List of Honours and Presenters
  • Artificial Intelligence – Eric Jean-Baptiste (Lake Union)
  • Barbering and Hairstyle – Luis and Priscilla Rodriguez (Lake Union)
  • Video – Durham Eagles (OC)